Teams
Daily Herald's 2013 Season Coverage
teaser 1
teaser 2
Article updated: 9/2/2013 6:02 PM
Comment More

Subject Line (article title)

How they fared: AP Top 10
 

Send to (required)

E-mail

Send from (required)

E-mail
Name

Message (optional)

Success - Article sent! Click to close
How they fared: AP Top 10
  • Storms linger in the background as Lake Zurich's players walk off the field during the season opener at Fremd High School on Friday.

    Purchase Photo | Storms linger in the background as Lake Zurich's players walk off the field during the season opener at Fremd High School on Friday. Mark Welsh | Staff Photographer

Associated Press

Here's how the Top 10 ranked teams in each class fared in their season openers over the weekend.

Class 8A

Story Continues Below

1. Stevenson (0-1) lost to Kenosha Indian Trail, Wis. 15-14.

(tie) Loyola (1-0) beat Marquette, Wis. 31-8.

3. Naperville Neuqua Valley (1-0) beat Naperville North 34-27.

4. Hinsdale Central (0-1) lost to Bolingbrook 17-6.

5. Marist (0-1) lost to St. Rita 28-26.

6. Bolingbrook (1-0) beat Hinsdale Central 17-6.

7. O'Fallon (1-0) beat Cahokia 40-12.

8. Waubonsie Valley (0-1) lost to Naperville Central 23-10.

9. Naperville Central (1-0) beat Waubonsie Valley 23-10.

10. Lyons (0-1) lost to Gurnee Warren 42-35, 3OT.

Class 7A

1. Chicago Mt. Carmel (1-0) beat St. Patrick 40-0.

2. Glenbard West (0-1) lost to Wheaton Warrenville South 17-14.

3. Lake Zurich (1-0) beat Fremd 24-0.

4. Glenbard North (0-1) lost to Batavia 29-26.

5. Lincoln-Way East (1-0) beat Carmel 17-7.

6. Downers North (1-0) beat Lockport 45-0.

7. Edwardsville (1-0) beat Hazlewood West, Mo., 42-0.

8. Maine South (0-1) lost to Montini 21-19.

9. Wheaton North (1-0) beat Cary-Grove 42-18.

10. Wheaton Warrenville South (1-0) beat Glenbard West 17-14.

Class 6A

1. Crete-Monee (1-0) beat Thornton Fractional South 43-6.

2. East St. Louis (1-0) beat Rockhurst, Mo., 19-14.

3. Providence (0-1) lost to Joliet Catholic 42-35.

4. Rock Island (1-0) beat Peoria Manual 49-12.

(tie) Cary-Grove (0-1) lost to Wheaton North 42-18.

6. Oak Lawn Richards (1-0) beat Harlan 58-14.

7. Danville (0-1) lost to Bloomington 55-50.

8. Rockford Boylan (1-0) beat Rockford Auburn 16-7.

9. Lake Forest (1-0) beat Racine St. Catherine's, Wis. 33-14.

10. Bloomington (1-0) beat Danville 55-50.

Class 5A

1. Montini (1-0) beat Maine South 21-19.

2. Sacred Heart-Griffin (Springfield) (1-0) beat Springfield Southeast 63-7.

3. Joliet Catholic (1-0) beat Providence 42-35.

4. Kaneland (1-0) beat Brooks Academy 27-7. 5.

Sycamore (1-0) beat Lincoln Way West 34-21.

6. Woodstock Marian (1-0) beat Crystal Lake South 28-2.

7. Washington (1-0) beat Bloomington Central Catholic 43-18.

8. Normal University (1-0) beat Morton 55-30.

9. Metamora (0-1) lost to Sterling 42-28.

10. Chatham Glenwood (1-0) beat Taylorville 34-0.

(tie) Lincoln-Way West lost to Sycamore 34-21.

Class 4A

1. Rock Island Alleman (0-1) lost to Peoria Central 38-36.

2. Rochester (1-0) beat Mount Vernon 32-6.

3. Jacksonville (1-0) beat Lincoln 56-6.

4. Rockford Lutheran (1-0) beat Walther Lutheran 56-13.

5. Althoff Catholic (1-0) beat Collinsville 23-21.

6. Bishop McNamara (1-0) beat Hales Franciscan 27-14.

7. Morris (0-1) lost to Minooka 21-14.

8. Geneseo (1-0) beat Dunlap 31-7.

9. Coal City (0-1) lost to Wilmington 22-0.

10. Richmond-Burton (1-0) beat Johnsburg 26-7.

Class 3A

1. Tolono Unity (1-0) beat Warrensburg-Latham 48-13.

2. Aurora Christian (0-0) vs. DuSable, ppd. to Sept. 3.

3. Williamsville (1-0) beat Sangamon Valley 46-6.

4. Carterville (1-0) beat Benton 22-13.

5. Greenville (1-0) beat Litchfield 54-27.

6. Monmouth-Roseville (0-1) lost to Dixon 36-14.

7. Mt. Carmel (1-0) beat Harrisburg 41-6.

8. Wilmington (1-0) beat Coal City 22-0.

9. Elmhurst IC Catholic (1-0) beat Chicago (Noble Street Charter) 47-6.

10. Stillman Valley (1-0) beat Tinley Park 49-21.

Class 2A

1. Maroa-Forsyth (1-0-) beat Shelbyville 40-0.

2. Sterling Newman (0-1) lost to Rockridge 21-9.

3. Mercer County (1-0) beat Ridgewood 41-0.

4. Eastland-Pearl City (1-0) beat West Carroll 65-6.

5. Clifton Central (1-0) beat Fairbury Prairie Central 35-14.

6. Chester (1-0) beat Hamilton County 53-12.

7. Illini West (Carthage) (1-0) beat Pittsfield-Griggsville-Perry 38-12.

8. Cerro Gordo (Cerro Gordo-Bement Coop) (1-0) beat Lena-Winslow 26-21.

9. Tremont (1-0) beat Heyworth 28-0.

10. Elmwood-Brimfield (1-0) beat Peoria Heights 56-0.

Class 1A

1. Stockton (1-0) beat River Ridge 58-14.

2. Casey-Westfield (1-0) beat Olney East Richland 44-36.

3. Forreston (1-0) beat Galena 26-13.

4. Camp Point Central (1-0) beat North Greene 47-13.

5. Stark County (1-0) beat Princeville 47-14.

6. Carrollton (1-0) beat Jacksonville ISD 64-0.

(tie) Argenta-Oreana (1-0) beat Clinton 56-19.

8. LeRoy (1-0) beat Deer Creek-Mackinaw 32-22.

9. Sidell (Jamaica)-Salt Fork (1-0) beat Arcola 30-0.

10. Concord (Triopia) (0-1) lost to Pleasant Hill (P.H.-Western Coop) 12-8.

(tie) Orion (0-1) lost to Fulton 42-20.

(tie) Moweaqua Central A & M (0-1) lost to Monticello 36-0.

Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.
page v1.3