AP Top Ten: How they fared
Here's how the Top Ten football teams in each class fared in their Week 4 games.
Class 8A
1. Stevenson (4-0) beat Lake Forest 34-17.
2. Glenbard West (4-0) beat Lyons 28-14.
3. Maine South (4-0) beat Maine East 50-6.
4. Edwardsville (3-1) beat Alton 35-7.
5. Homewood-Flossmoor (3-1) beat Joliet Central 69-0.
6. Waubonsie Valley (4-0) beat Bartlett 49-7.
7. Oak Park River Forest (4-0) beat Downers North 35-3.
8. Loyola (3-1) beat Fenwick 42-0.
9. Bolingbrook (3-1) beat Stagg 41-0.
10. Brother Rice (3-1) beat St. Francis 35-29.
Class 7A
1. Cary-Grove (4-0) beat Woodstock North 47-7.
2. Providence (4-0) beat Marmion 37-7.
3. St. Rita (4-0) beat Chicago Mt. Carmel 23-21.
4. Lincoln-Way East (3-1) beat Lockport 28-25.
5. Geneva (4-0) beat St. Charles North 31-13.
6. Chicago Mt. Carmel (1-3) lost to St. Rita 23-21.
7. Batavia (3-1) beat St. Charles East 40-7.
8. Addison Trail (4-0) beat Leyden 40-7.
9. Hononegah (4-0) beat Belvidere 35-21.
10. Belleville West (3-1) lost to Belleville East 23-21.
Class 6A
1. Sacred Heart-Griffin (Springfield) (4-0) beat Decatur MacArthur 54-14.
2. Nazareth (4-0) beat Woodstock Marian 56-35.
3. Oak Lawn Richards (3-1) beat Oak Lawn 46-21.
4. Champaign Centennial (4-0) beat Champaign Central 40-14.
5. Peoria Notre Dame (4-0) beat Peoria (H.S.) 60-26.
6. Lake Forest (3-1) lost to Stevenson 34-17.
7. Belvidere North (3-1) beat Machesney Park Harlem 48-22.
8. East St. Louis (1-3) beat O'Fallon 55-10.
9. Lincoln-Way West (4-0) beat Thornwood 34-20.
10. Lakes Community (4-0) beat Wauconda 56-13.
Class 5A
1. Joliet Catholic (3-1) beat St. Viator 28-24.
2. Washington (3-1) lost to Metamora 37-7.
3. Geneseo (4-0) beat LaSalle-Peru 49-8.
4. Montini (2-2) beat De La Salle 43-30.
5. Woodstock Marian (3-1) lost to Nazareth 56-28.
6. Highland (3-1) beat Jerseyville Jersey 42-19.
7. Normal University (4-0) beat Eureka-Roanoke-Benson 52-7.
8. Sycamore (2-2) lost to DeKalb 55-40.
9. Peoria Central (3-1) lost to Peoria Notre Dame 60-26.
10. Waterloo (4-0) beat Mascoutah 20-14, 2OT.
Class 4A
1. Rochester (4-0) beat Chatham Glenwood 42-0.
2. Rockford Lutheran (4-0) beat Winnebago 41-6.
3. Phillips (3-1) beat Julian 69-0.
4. Greenville (4-0) beat Hillsboro 49-26.
5. Althoff Catholic (3-1) beat Mount Vernon 28-26.
6. Bishop McNamara (3-1) beat St. Laurence 27-21.
7. Manteno (4-0) beat Streator 32-23.
8. Columbia (3-1) beat Trenton Wesclin 37-14.
9. Herrin (3-1) beat Benton 65-7.
10. Quincy Notre Dame (3-1) beat Illini West (Carthage) 19-8.
Class 3A
1. St. Joseph-Ogden (4-0) beat Champaign St. Thomas More 44-7.
2. Tolono Unity (3-1) lost to Monticello 58-55.
3. Williamsville (4-0) beat Pleasant Plains 33-7.
4. Wilmington (4-0) beat Reed-Custer 34-7.
5. Aurora Christian (4-0) beat St. Ignatius 43-28.
6. Mt. Carmel (3-1) lost to Breese Mater Dei 40-33.
7. Elmwood-Brimfield (3-1) beat Havana 48-6.
8. Leo (3-1) beat Westchester St. Joseph 13-6.
9. Nashville (4-0) beat Anna-Jonesboro 34-28.
10. Erie-Prophetstown (3-1) beat Fulton 42-20.
Class 2A
1. Sterling Newman (4-0) beat Morrison 28-27.
2. Momence (4-0) beat Dwight 49-13.
3. Rockridge (3-1) beat Sherrard 58-16.
4. Eastland-Pearl City (4-0) beat Galena 20-0.
5. Mercer County (3-1) beat Oneida (ROWVA) 38-15.
6. Maroa-Forsyth (3-1) beat Rantoul 46-6.
7. Annawan/Wethersfield (3-1) lost to stark County 31-7.
8. Fieldcrest (4-0) beat Lexington 70-6.
9. Auburn (3-1) beat North-Mac 36-0.
10. Hall (3-1) lost to Orion 21-20, OT.
Class 1A
1. Lena-Winslow (4-0) beat West Carroll 50-0.
2. Forreston (4-0) beat Warren 50-14.
3. Casey-Westfield (4-0) beat Robinson 35-14.
4. Camp Point Central (4-0) beat Unity/Seymour 48-0.
5. Carrollton (4-0) beat Pleasant Hill (P.H.-Western Coop) 58-14.
6. Stark County (4-0) beat Annawan/Wethersfield 31-7.
7. Polo (4-0) beat Milledgeville 52-27.
8. Greenfield-Northwestern (3-1) lost to North Greene 24-6.
9. Stockton (4-0) beat Ashton-Franklin Center 50-6.
10. Aquin (3-1) beat East Dubuque 35-28.