AP Top Ten: How they fared
Here's how the Top Ten high school football teams in each class fared in their Week 8 games.
Class 8A
1. Stevenson (8-0) beat Mundelein 42-6.
2. Glenbard West (8-0) beat Addison Trail 33-15.
3. Maine South (8-0) beat Evanston Township 46-19.
4. Loyola (7-1) beat St. Rita 38-14.
5. Edwardsville (7-1) beat Granite City 40-0.
6. Oak Park River Forest (6-2) lost to Hinsdale Central 21-17.
7. Naperville Central (7-1) beat Lake Park 17-10.
8. Barrington (7-1) lost to Palatine 24-14.
9. Brother Rice (5-3) lost to Providence 45-42.
10. Homewood-Flossmoor (6-2) beat Lockport 68-21.
Class 7A
1. Cary-Grove (8-0) beat Dundee-Crown 56-0.
2. Providence (7-1) beat Brother Rice 45-42.
3. Lincoln-Way East (7-1) beat Bolingbrook 23-9.
4. St. Rita (6-2) lost to Loyola 38-14.
5. Geneva (7-1) lost to Batavia 26-20.
6. Addison Trail (7-1) lost to Glenbard West 36-15.
7. Batavia (7-1) beat Geneva 26-20.
8. Hononegah (7-1) beat Rockford Guilford 42-7.
9. Bradley-Bourbonnais (6-2) lost to Lincoln Way North 29-23.
10. Highland Park (8-0) beat Niles North 34-14.
Class 6A
1. Sacred Heart-Griffin (Springfield) (8-0) beat Springfield Southeast 42-9.
2. Nazareth (8-0) beat Marist 37-21.
3. Peoria Notre Dame (8-0) beat Peoria Manual 63-6.
4. Oak Lawn Richards (7-1) beat Evergreen Park 53-19.
5. DeKalb (8-0) beat Yorkville 26-14.
6. Belvidere North (7-1) beat Rockford Boylan 27-19.
7. Lemont (8-0) beat Tinley Park 57-20.
8. East St. Louis (4-4) lost to Belleville West 29-28.
9. Lincoln-Way West (7-1) beat Thornton 34-6.
10. Champaign Centennial (6-2) lost to Normal Community 32-13.
Class 5A
1. Geneseo (8-0) beat Ottawa 42-8.
2. Joliet Catholic (6-2) beat Benet 27-0.
3. Highland (7-1) beat Mascoutah 59-39.
4. Normal University (8-0) beat Pontiac 52-24.
5. Metamora (7-1) beat Pekin 47-14.
6. Peoria Central (7-1) beat East Moline United 61-23.
7. Montini (5-3) beat Fenwick 24-7.
8. Washington (6-2) lost to East Peoria 33-6.
9. Mahomet-Seymour (6-2) beat Bloomington Central Catholic 16-0.
10. Sterling (6-2) beat Rochelle 21-6.
Class 4A
1. Rochester (7-1) lost to Decatur MacArthur 38-33.
2. Rockford Lutheran (8-0) beat Stillman Valley 48-2.
3. Phillips (7-1) beat Chicago (Urban Prep Charter/Bronzeville) 58-0.
4. Greenville (8-0) beat Gillespie 58-26.
5. Manteno (8-0) beat Westmont 50-12.
6. Quincy Notre Dame (7-1) beat Monmouth-Roseville 34-12.
7. Herrin (7-0) beat Harrisburg 63-21.
8. St. Edward (8-0) beat Chicago Christian 45-6.
9. Columbia (7-1) beat Red Bud 38-15.
10. Carterville (8-0) beat Pinckneyville 58-28.
Class 3A
1. St. Joseph-Ogden (7-1) lost to Tolono Unity 35-7.
2. Williamsville (8-0) beat Athens 34-13.
3. Wilmington (8-0) beat Peotone 43-14.
4. Tolono Unity (7-1) beat St. Joseph-Ogden 35-7.
5. Elmwood-Brimfield (6-2) lost to Abingdon 50-29.
6. Carlinville (7-1) beat Piasa Southwestern 55-25.
7. Decatur St. Teresa (6-2) lost to Shelbyville 23-18.
8. Nashville (7-1) beat DuQuoin 60-42.
9. Leo (4-4) lost to St. Laurence 28-6.
10. Aurora Christian (4-4) lost to Marmion 56-0.
Class 2A
1. Sterling Newman (8-0) beat Sherrard 56-25.
2. Eastland-Pearl City (8-0) beat South Beloit 52-7.
3. Momence (8-0) beat Paxton-Buckley-Loda 14-3.
4. Rockridge (7-1) beat Princeton 48-6.
5. Fieldcrest (8-0) beat Gibson City-Melvin-Sibley 52-2.
6. Auburn (6-2) lost to New Berlin-Franklin 21-20.
7. Bismarck-Henning (7-1) beat Milford High School 31-21.
8. Clifton Central (7-1) beat Watseka 42-6.
(tie) Orion (6-2) lost to St. Bede 42-20.
10. Maroa-Forsyth (5-3) beat Champaign St. Thomas More 46-7.
Class 1A
1. Forreston (8-0) beat Pecatonica 49-7.
2. Camp Point Central (7-1) lost to Carrollton 30-12.
3. Stark County (8-0) beat Monmouth United 32-6.
4. Carrollton (8-0) beat Camp Point Central 30-12.
5. Abingdon (8-0) beat Elmwood-Brimfield 50-29.
6. Aquin (6-2) lost to Lena-Winslow 42-41.
7. Casey-Westfield (7-1) beat Marshall 14-0.
8. Arcola (8-0) beat Cerro Gordo (Coop) 35-12.
9. Stockton (7-1) beat Orangeville 44-12.
10. Rockford Christian Life (8-0) beat Kirkland Hiawatha 58-0.