Lake County scoreboard for Thursday, Sept. 27
Football
On the air
2017 WRLR Broadcast Football Schedule
Games can be heard on WRLR 98.3 FM, WRLR.FM, WRLR Google App, or on the Tune-in Radio App (WRLR)
Week 6 - Friday, Sept. 28: North Chicago at Wauconda, 7:15 p.m. kickoff/6:45 p.m. pregame
Food drive
Mundelein High School's MHS Mustang Booster Club will hold a canned food drive at its home football games at 5 and 7:30 p.m. Friday. The organization hopes to restock the MHS and Fremont Township food pantries. Collection boxes will be available beginning at 4:30 p.m. at the gates. Canned foods needed include fruits, beans, vegetables, sauces, soups, chili, and baby items like formula coupons and diapers. Non-canned items requested include peanut butter and jelly, instant oatmeal, dry beans, cereal, pancake mix, syrup, rice, pasta, instant potatoes, mac & cheese, juice, tuna, sloppy joe sauce, taco seasoning, hot chocolate mix, coffee, tea, granola bars and personal items like toothpaste, tooth brushes, dish soap, razors, shaving cream, detergent and toilet tissue.
Boys soccer
Thursday's results
LAKES 2, GRANT 0
Grant 0 0 - 0
Lakes 0 2 - 2
Lakes - Keenan (Larsen), Larsen (Mier).
Goalkeepers - Grt: Morley (6 saves); Lks: McMahon (5 saves).
warren 0, lake zurich 0
Goalkeepers - Warr: Rozwadowski (6 saves).
LAKE FOREST 2, ZION-BENTON 2
Lake Forest 2 0 - 2
Zion-Benton 1 1 - 2
Lake Forest - Collis (DeFilippis), Akintade (O'Connor.
Goalkeepers - LF: Pfeifer (3 saves), Walsh (3 saves).
NILES NORTH 4, VERNON HILLS 1
Vernon Hills 1 0 - 1
Niles North 4 0 - 4
Goalkeepers - VH: Burrows (8 saves).
GRAYSLAKE CENTRAL 6, ANTIOCH 0
Antioch 0 0 - 0
Grayslake Central 2 4 - 6
Grayslake Central - Kulis, Osinaike (Kulis), Osinaike (Orozco), Orozco (Kulis), Kulis (Orozco), O'Brien.
Goalkeepers - GC: Garcia-Perez (2 saves), Murphy (1 save)/
LIBERTYVILLE 1, MUNDELEIN 0
Libertyville - Murphy (Kelly).
Goalkeepers - Lib: El Ghatit (4 saves); Mund: Villasenor (6 saves).
GRAYSLAKE NORTH 3, NORTH CHICAGO 1
North Chicago 1 0 - 1
Grayslake North 0 3 -3
Grayslake North - goals: Herry, Holevas, Mata.
Goalkeepers - GN: Clausen (4 saves).
Girls volleyball
Thursday's results
LAKES D. ROUND LAKE 25-15, 25-19
Serving - Lks: Ashley Smith (1 ace), Vanderall (1 ace); Attacking - Lks: Ashley Smith (7 kills), Ceneac (6 kills); Setting - Lks: Devinn Bell (15 assists), Conway (7 assists); Digging - Lks: Rettig 11, Vanderwall 10; Blocking - Lks: Ceneac 1.
GRAYSLAKE NORTH D. ANTIOCH 25-9, 25-22
Attacking - GN: Gersel (4 kills), Pozezinski (3 kills); Ant: Tommy (4 kills); Setting - GN: Deip (10 assists); Ant: Moll (11 assists); Digging - GN: Baker 10. Ant: Benes 11; Blocking -GN: Johnston 3.
grayslake central d. wauconda 18-25, 26-24, 25-19
Serving - GC: Koshy (3 aces), Marassa (3 aces); Wauc: Miller (3 aces), Savannah Johnson (2 aves), Bierdz (2 aces): ; Attacking - GC: Bwshel (11 kills), Koshy (7 kills); Wauc: Callahan (10 kills), Kraml (6 kills); Setting - GC: Koshy (20 assists); Wauc: Aldrich (13 assists), Savannah Johnson (10 assists); Digging - GC: Marassa 19; Wauc: Acosta 14, Savannah Johnson 13; Blocking - GC: Bullman 3, Beshel 2, Friday 2; Wauc: Aldrich 2, Bierdz 2.
Girls tennis
Thursday's results
GRAYSLAKE CENTRAL 6, GRANT 1
Singles - No. 1: Bhalla (GC) d. Bugeson 6-0, 6-0; No. 2: Vavalle. (Grt) d. Milcat 6-4, 6-3; No. 3: Kwon (GC) d. A. Waight 6-1, 5-7, 10-8.
Doubles - No. 1: Falconi/Bloede (GC) d. LElchuk/Williams 6-0, 6-4; No. 2: Joo/Swierczek (GC) d. Sampson/Bruen 6-1, 6-1; No. 3: Marshall/Heergegen (GC) d. Zbierzkowski/Hernandez 6-1, 6-1; No. 4: Varma/Hearvin (GC) d. S. Waight/Grewel 6-3, 6-1.
Girls swimming
Thursday's results
STEVENSON 124, MUNDELEIN 62
EVENT RESULTS
200 medley relay: Stevenson (Cao, Stevens, O'Donnell, Xiong), 1:53.54; 200 free: Rzeznik (Stev) 2:00.92; 200 IM: Kasemets (Mund) 2:14.10; 50 free: Maloney, (Stev) 29.45; Diving: Lawson (Mund) 223.65; 100 fly: GO'Donnell (Stev), 59.70;100 free: Marco (Stev) 58.57; 500 free: Rzeznik (Stev) 5:35.12; 200 free relay:Stevenson (O'Donnell, Cloeter, Stevens, Makarska), 1:44.36; 100 back: Bowes (Mund) 1:00.57; 100 breast: Kasemets (Mund) 1:08.84; 400 free relay: Stevenson (Xiong, Liu, Rzeznik, Marco), 3:48.42.
JV - Stevenson 135, Mundelein 50
Upcoming events
TODAY
FOOTBALL
Nazareth at Carmel, 7 p.m.
Antioch at Grayslake Central, 7:15 p.m.
Lakes at Grant, 7:15 p.m.
Grayslake North at Round Lake, 7:15 p.m.
North Chicago at Wauconda, 7:15 p.m.
Warren at Zion-Benton, 7:30 p.m.
Lake Zurich at Libertyville, 7:30 p.m.
Stevenson at Mundelein, 7:30 p.m.
Deerfield at Vernon Hills, 7:30 p.m.
BOYS SOCCER
Rolling Meadows at Vernon Hills, 5 p.m.
Round Lake at Wauconda, 5 p.m.
GIRLS VOLLEYBALL
Mundelein at Antioch, 6 p.m.
SATURDAY, SEPT. 29
BOYS GOLF
Vernon Hills invite (Lakes, Lake Zurich, Libertyville, Warren) at White Deer Run GC, 11 a.m.
New Trier invite (Stevenson, Mundelein), 8:30 a.m.
BOYS SOCCER
Hampshire tournament (Antioch), 10 a.m.
Warren at Lake Forest, 10 a.m.
Grayslake Central at Mundelein, 2:30 p.m.
Round Lake at Libertyville, noon
BOYS CROSS COUNTRY
Antioch invite (Grayslake Central, Grayslake North, Lakes, Warren) at Fox River Park, 9 a.m.
Peoria invite (Carmel, Lakes, Mundelein), 9 a.m.
Lockport invite (Stevenson), 9 a.m.
Niles West invite (Round Lake), 9 a.m.
GIRLS GOLF
Warren invite (Antioch, Lakes, Grant, Lake Zurich, Mundelein, ), 11 a.m.
GIRLS TENNIS
Warren quad (Antioch) 9 a.m.
Carmel quad (Wauconda), 8:30 a.m.
Rolling Meadows invite (Lake Zurich), 8 a.m.
Grant quad (Round Lake), 8 a.m.
Wheeling invite (Mundelein), 9 a.m.
GIRLS CROSS COUNTRY
Antioch invite (Grayslake Central, Grayslake North, Lakes, Warren) at Fox River Park, 9 a.m.
Peoria invite (Carmel, Lakes), 9 a.m.
GIRLS VOLLEYBALL
Lake Forest invite (Lakes, Carmel, Mundelein), 8:30 a.m.
GIRLS SWIMMING
Conant invite (Stevenson), 8:30 a.m./noon
Hersey invite (Warren), noon
MONDAY, OCT. 1
BOYS SOCCER
Antioch at Deerfield, 6:30 p.m.
Carmel at Benet, 4:30 p.m.
GIRLS TENNIS
Woodstock North at Antioch, 4:30 p.m.
Lake Forest at Stevenson, 4:30 p.m.
GIRLS VOLLEYBALL
Grayslake North at Mundelein, 6 p.m.
Libertyville at St. Viator, 6 p.m.
Crystal Lake Central at Stevenson, 6 p.m.
GIRLS GOLF
Prairie Ridge at Carmel, 4 p.m.
Grant at Marian Central, 4:30 p.m.
GIRLS SWIMMING
Libertyville at Buffalo Grove, 4:45 p.m.
TUESDAY, OCT. 2
BOYS GOLF
Class 3A Barrington regional
At Makray Golf Course
Stevenson
Class 3A Mundelein regional
At Steeple Chase Golf Club
Carmel, Grant, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein, Warren
Class 2A St. Viator regional
At Old Orchard CC
Antioch, Grayslake Central, Grayslake North, Lakes, Vernon Hills, Wauconda
BOYS SOCCER
Wauconda at Antioch, 6:15 p.m
Grayslake Central at Grant, 6:15 p.m.
Lakes at Grayslake North, 6:15 p.m.
Mundelein at Lake Zurich, 6:15 p.m.
Lake Forest at Libertyville, 6:15 p.m.
Stevenson at Warren, 6:15 p.m.
Round Lake at North Chicago, 6:15 p.m.
BOYS CROSS COUNTRY
Antioch at Grayslake North, 4:45 p.m.
Grant, Lakes at Wauconda, 5:30 p.m.
Grayslake Central, Round Lake at North Chicago, 4:45 p.m.
Lake Forest, Libertyville at Lake Zurich, 4:45 p.m.
Stevenson at Waukegan, 4:45 p.m.
GIRLS TENNIS
Grayslake Central at Vernon Hills, 4:30 p.m.
Carmel at Lake Zurich, 4:30 p.m.
Stevenson at New Trier, 4:30 p.m.
GIRLS CROSS COUNTRY
Antioch at Grayslake North, 4:45 p.m.
Grant, Lakes at Wauconda, 5:30 p.m.
Grayslake Central, Round Lake at North Chicago, 4:45 p.m.
Lake Forest, Libertyville at Lake Zurich, 4:45 p.m.
Stevenson at Waukegan, 4:45 p.m.
GIRLS VOLLEYBALL
Joliet Catholic at Carmel, 6:15 p.m.
Zion-Benton at Grayslake North, 6 p.m.
WEDNESDAY, OCT. 3
GIRLS GOLF
Class 2A Freeport regional
At Park Hills GC
Grant
Class 2A Antioch regional
At Shepherd's Crook GC
Antioch, Carmel, Grayslake coop, Lakes, Lake Zurich, Libertyville, Mundelein , Vernon Hills, Warren
Class 2A Stevenson regional
At Arboretum GC
Stevenson
GIRLS TENNIS
Woodstock at Antioch, 4 p.m.
GIRLS VOLLEYBALL
Lakes at Antioch, 6 p.m.
Lake Zurich at Warren, 6 p.m.
Waukegan at Stevenson, 6 p.m.