Here are the pairings for the IHSA state football playoffs

  • Prospect and Hersey are among the nearly 50 Daily Herald area schools who have qualified for the state playoffs.

    Prospect and Hersey are among the nearly 50 Daily Herald area schools who have qualified for the state playoffs. Mark Welsh | Staff Photographer

 
Daily Herald report
Updated 10/24/2021 7:23 AM

Here are the pairings for the IHSA state football playoffs.

Class 1A

 

Game 1 -- #16 Kewanee (Wethersfield) [A.-Wethersfield Coop] (5-4) at #1 Abingdon (A.-Avon) (8-1), TBA

Game 2 -- #9 Monmouth (United) (6-3) at #8 Gilman (Iroquois West) (7-2), TBA

Game 3 -- #13 Colfax (Ridgeview) [Coop] (5-4) at #4 Rushville (R.-Industry) (7-2), TBA

Game 4 -- #12 Chicago (C. Hope Academy) (6-3) at #5 Peru (St. Bede) (7-2), TBA

Game 5 -- #15 Princeville (5-4) at #2 Ottawa (Marquette) (8-1), TBA

Game 6 -- #10 Chicago (Raby) (6-3) at #7 Fulton (H.S.) (7-2), TBA

Game 7 -- #14 Galena (H.S.) (5-4) at #3 Forreston (7-2), TBA

Game 8 -- #11 Aurora (A. Christian) (6-3) at #6 Lena (L.-Winslow) (7-2), TBA

Game 9 -- #16 Villa Grove (5-4) at #1 Camp Point (Central) (8-1), TBA

by signing up you agree to our terms of service
                                                                                                                                                                                                                       
 

Game 10 -- #9 Moweaqua (Central A & M) (6-3) at #8 Nokomis (7-2), TBA

Game 11 -- #13 Mt. Sterling (Brown County) (5-4) at #4 Toledo (Cumberland) (8-1), TBA

Game 12 -- #12 Winchester [West Central Coop] (6-3) at #5 Arcola (7-2), TBA

Game 13 -- #15 Shelbyville (5-4) at #2 Carrollton (8-1), TBA

Game 14 -- #10 Catlin (Salt Fork) (6-3) at #7 Greenfield [G.-Northwestern Coop] (7-2), TBA

Game 15 -- #14 Macon (Meridian) (5-4) at #3 Athens (8-1), TBA

Game 16 -- #11 Casey (C.-Westfield) (6-3) at #6 Sesser (S.-Valier) [Coop] (7-2), TBA

Class 2A

Game 1 -- #16 Chicago (Julian) (5-4) at #1 Wilmington (9-0), TBA

Game 2 -- #9 Sterling (Newman Central Catholic) (6-3) at #8 Aledo (Mercer County) (6-3), TBA

                                                                                                                                                                                                                       
 

Game 3 -- #13 Kankakee (McNamara) (5-4) at #4 Knoxville (8-1), TBA

Game 4 -- #12 Clifton (Central) (6-3) at #5 Erie [E.-Prophetstown Coop] (7-2), TBA

Game 5 -- #15 Taylor Ridge (Rockridge) (5-4) at #2 Downs (Tri-Valley) (9-0), TBA

Game 6 -- #10 Chicago (North Lawndale Charter) (6-3) at #7 Mackinaw (Deer Creek-M.) (6-3), TBA

Game 7 -- #14 El Paso (E.P.-Gridley) (5-4) at #3 Farmington (9-0), TBA

Game 8 -- #11 Momence (6-3) at #6 Tremont (7-2), TBA

Game 9 -- #16 Flora (5-4) at #1 Decatur (St. Teresa) (9-0), TBA

Game 10 -- #9 Chester (7-2) at #8 Vandalia (7-2), TBA

Game 11 -- #13 Carmi (C.-White County) (6-3) at #4 Breese (Mater Dei) (9-0), TBA

Game 12 -- #12 Lawrenceville (6-3) at #5 Johnston City (8-1), TBA

Game 13 -- #15 Arthur (A.-Lovington-Atwood-Hammond) (5-4) at #2 Pana (H.S.) (9-0), TBA

Game 14 -- #10 Westville (7-2) at #7 Maroa (M.-Forsyth) (7-2), TBA

Game 15 -- #14 Virden (North Mac) (5-4) at #3 Bismarck (B.-Henning-Rossville-Alvin) (9-0), TBA

Game 16 -- #11 Mendon (Unity) [Coop] (6-3) at #6 Nashville (8-1), TBA

Class 3A

Game 1 -- #16 Chicago (Catalyst/Maria) (5-4) at #1 Byron (9-0), TBA

Game 2 -- #9 Chicago (Carver) (6-3) at #8 Lisle (Sr.) (6-3), TBA

Game 3 -- #13 Peotone (5-4) at #4 Braidwood (Reed-Custer) (8-1), TBA

Game 4 -- #12 Elmwood [E.-Brimfield Coop] (6-3) vs. #5 Chicago (Clark) (8-1) at TBA, TBA

Game 5 -- #15 Poplar Grove (North Boone) (5-4) at #2 Princeton (8-1), TBA

Game 6 -- #10 Chicago (King) (6-3) at #7 Fairbury (Prairie Central) (7-2), TBA

Game 7 -- #14 Mendota (5-4) at #3 Pecatonica [Du-Pec Coop] (8-1), TBA

Game 8 -- #11 Monmouth (M.-Roseville) (6-3) at #6 Elmhurst (IC Catholic) (8-1), TBA

Game 9 -- #16 Newton (5-4) at #1 Tolono (Unity) (9-0), TBA

Game 10 -- #9 Eureka (6-3) at #8 Paxton (P.-Buckley-Loda) (6-3), TBA

Game 11 -- #13 Beardstown (5-4) at #4 Williamsville (8-1), TBA

Game 12 -- #12 Hoopeston (H. Area) [Coop] (5-4) at #5 Fairfield (8-1), TBA

Game 13 -- #15 St. Joseph (S.J.-Ogden) (5-4) at #2 Mt. Carmel (9-0), TBA

Game 14 -- #10 DuQuoin (H.S.) (5-4) at #7 Carlinville (7-2), TBA

Game 15 -- #14 Piasa (Southwestern) (5-4) at #3 Benton (9-0), TBA

Game 16 -- #11 Greenville (5-4) at #6 Monticello (7-2), TBA

Class 4A

Game 1 -- #16 Marengo (5-4) at #1 Joliet (Catholic Academy) (9-0), TBA

Game 2 -- #9 Coal City (6-3) at #8 West Chicago (Wheaton Academy) (7-2), TBA

Game 3 -- #13 Chicago (Bogan) (6-3) at #4 Genoa (G.-Kingston) (8-1), TBA

Game 4 -- #12 Peoria (Notre Dame) (6-3) at #5 Wheaton (St. Francis) (7-2), TBA

Game 5 -- #15 Chicago (Sullivan) (6-3) at #2 Richmond (R.-Burton) (9-0), TBA

Game 6 -- #10 Chicago (Hyde Park) (6-3) at #7 Stillman Valley (7-2), TBA

Game 7 -- #14 Plano (6-3) at #3 Kewanee (H.S.) (8-1), TBA

Game 8 -- #11 Dixon (H.S.) (6-3) vs. #6 Chicago (Phillips) (7-2) at TBA, TBA

Game 9 -- #16 Cahokia (H.S.) (5-4) at #1 Rochester (8-1), TBA

Game 10 -- #9 Paris (6-3) at #8 Mt. Zion (6-3), TBA

Game 11 -- #13 Olney (Richland County) (5-4) at #4 Freeburg (7-2), TBA

Game 12 -- #12 Harrisburg (5-4) at #5 Carterville (7-2), TBA

Game 13 -- #15 Salem (5-4) at #2 Breese (Central) (8-1), TBA

Game 14 -- #10 Macomb (6-3) at #7 Murphysboro [Coop] (6-3), TBA

Game 15 -- #14 Columbia (5-4) at #3 Springfield (Sacred Heart-Griffin) (8-1), TBA

Game 16 -- #11 Bethalto (Civic Memorial) (6-3) at #6 Quincy (Notre Dame) (6-3), TBA

Class 5A

Game 1 -- #16 Chicago (Noble/Bulls) (5-4) at #1 Glen Ellyn (Glenbard South) (8-1), TBA

Game 2 -- #9 Sycamore (H.S.) (6-3) at #8 Evergreen Park (6-3), TBA

Game 3 -- #13 Chicago (St. Patrick) (5-4) at #4 Sterling (H.S.) (7-2), TBA

Game 4 -- #12 Chicago (Payton) (6-3) at #5 Rochelle (7-2), TBA

Game 5 -- #15 Maple Park (Kaneland) (5-4) at #2 Oak Park (Fenwick) (7-2), TBA

Game 6 -- #10 Rockford (Boylan Catholic) (6-3) vs. #7 Chicago (Brooks) (6-3) at TBA, TBA

Game 7 -- #14 LaGrange Park (Nazareth Academy) (5-4) vs. #3 Chicago (Goode) (7-2) at TBA, TBA

Game 8 -- #11 Aurora (Marmion Academy) (6-3) vs. #6 Chicago (Noble/Comer) (7-2) at TBA, TBA

Game 9 -- #16 Carbondale (H.S.) (5-4) at #1 Kankakee (Sr.) (9-0), TBA

Game 10 -- #9 Chicago (Morgan Park) (6-3) at #8 Peoria (H.S.) (7-2), TBA

Game 11 -- #13 Dunlap (5-4) at #4 Mascoutah (8-1), TBA

Game 12 -- #12 Metamora (5-4) at #5 Marion (H.S.) (8-1), TBA

Game 13 -- #15 LaSalle (L.-Peru) (5-4) at #2 Morris (9-0), TBA

Game 14 -- #10 Highland (5-4) at #7 Morton (7-2), TBA

Game 15 -- #14 Jacksonville (H.S.) (5-4) at #3 Mahomet (M.-Seymour) (9-0), TBA

Game 16 -- #11 Country Club Hills (Hillcrest) (5-4) at #6 Troy (Triad) (7-2), TBA

Class 6A

Game 1 -- #16 Rockford (East) (5-4) at #1 Cary (C.-Grove) (9-0), TBA

Game 2 -- #9 Grayslake (Central) (7-2) at #8 Belvidere (North) (7-2), TBA

Game 3 -- #13 Chicago (Mather) (6-3) at #4 Deerfield (H.S.) (8-1), TBA

Game 4 -- #12 Crystal Lake (Central) (6-3) vs. #5 Chicago (Amundsen) (8-1) at TBA, TBA

Game 5 -- #15 Lake Villa (Lakes) (5-4) at #2 Wauconda (9-0), TBA

Game 6 -- #10 Vernon Hills (7-2) at #7 Crystal Lake (Prairie Ridge) (7-2), TBA

Game 7 -- #14 Crystal Lake (South) (5-4) at #3 Machesney Park (Harlem) (8-1), TBA

Game 8 -- #11 Antioch (6-3) at #6 Lake Forest (H.S.) (7-2), TBA

Game 9 -- #16 Chicago (Kennedy) (5-3) at #1 Lemont (H.S.) (9-0), TBA

Game 10 -- #9 Springfield (H.S.) (6-3) at #8 Rock Island (H.S.) (6-3), TBA

Game 11 -- #13 Riverside (R.-Brookfield) (5-4) at #4 East St. Louis (Sr.) (7-2), TBA

Game 12 -- #12 Chicago (Simeon) (5-4) at #5 Oak Lawn (Richards) (7-2), TBA

Game 13 -- #15 Midlothian (Bremen) (5-4) at #2 Chicago (St. Ignatius) (8-1), TBA

Game 14 -- #10 Chatham (Glenwood) (6-3) at #7 Crete (C.-Monee) (6-3), TBA

Game 15 -- #14 Champaign (Centennial) (5-4) vs. #3 Chicago (Kenwood) (8-1) at TBA, TBA

Game 16 -- #11 Normal (Community West) (6-3) at #6 Washington (7-2), TBA

Class 7A

Game 1 -- #32 Lake Zurich (5-4) at #1 Batavia (9-0), TBA

Game 2 -- #17 Chicago (Mt. Carmel) (6-3) at #16 South Holland (Thornwood) (7-2), TBA

Game 3 -- #25 Yorkville (H.S.) (5-4) at #8 Plainfield (Central) (8-1), TBA

Game 4 -- #24 Wheaton (W. Warrenville South) (5-4) at #9 Chicago (Brother Rice) (7-2), TBA

Game 5 -- #29 Elgin (Larkin) (5-4) at #4 Wheaton (North) (8-1), TBA

Game 6 -- #20 Lansing (Thornton Fractional South) (6-3) at #13 Hoffman Estates (H.S.) (7-2), TBA

Game 7 -- #28 Hampshire (5-4) at #5 Moline (H.S.) (8-1), TBA

Game 8 -- #21 Villa Park (Willowbrook) (6-3) vs. #12 Chicago (Whitney Young) (7-2) at TBA, TBA

Game 9 -- #31 Plainfield (East) (5-4) at #2 Rockton (Hononegah) (9-0), TBA

Game 10 -- #18 Libertyville (6-3) at #15 Pekin (7-2), TBA

Game 11 -- #26 Geneva (5-4) at #7 Collinsville (8-1), TBA

Game 12 -- #23 Rolling Meadows (5-4) at #10 Chicago (St. Rita) (7-2), TBA

Game 13 -- #30 Blue Island (Eisenhower) (5-4) at #3 Normal (Community) (9-0), TBA

Game 14 -- #19 Algonquin (Jacobs) (6-3) at #14 Arlington Heights (Hersey) (7-2), TBA

Game 15 -- #27 New Lenox (Lincoln-Way West) (5-4) at #6 Buffalo Grove (8-1), TBA

Game 16 -- #22 Palos Heights (Shepard) (5-4) at #11 Mt. Prospect (Prospect) (7-2), TBA

Class 8A

Game 1 -- #32 Downers Grove (South) (5-4) at #1 Wilmette (Loyola Academy) (9-0), TBA

Game 2 -- #17 Naperville (Central) (6-3) at #16 Naperville (North) (6-3), TBA

Game 3 -- #25 Minooka (5-4) at #8 Elmhurst (York) (8-1), TBA

Game 4 -- #24 Oswego (East) (6-3) at #9 Frankfort (Lincoln-Way East) (7-2), TBA

Game 5 -- #29 LaGrange (Lyons) (5-4) at #4 Lockport (Twp.) (8-1), TBA

Game 6 -- #20 Oswego (H.S.) (6-3) at #13 Glen Ellyn (Glenbard West) (7-2), TBA

Game 7 -- #28 Barrington (5-4) at #5 Gurnee (Warren) (8-1), TBA

Game 8 -- #21 Carol Stream (Glenbard North) (6-3) at #12 Bolingbrook (7-2), TBA

Game 9 -- #31 Edwardsville (H.S.) (5-4) at #2 South Elgin (9-0), TBA

Game 10 -- #18 Chicago (Marist) (6-3) at #15 Lombard (Glenbard East) (7-2), TBA

Game 11 -- #26 Orland Park (Sandburg) (5-4) at #7 Hinsdale (Central) (8-1), TBA

Game 12 -- #23 O'Fallon (H.S.) (6-3) at #10 Glenview (Glenbrook South) (7-2), TBA

Game 13 -- #30 Bartlett (5-4) at #3 Naperville (Neuqua Valley) (8-1), TBA

Game 14 -- #19 Palatine (H.S.) (6-3) vs. #14 Chicago (Taft) (7-2) at TBA, TBA

Game 15 -- #27 Winnetka (New Trier) (5-4) at #6 Park Ridge (Maine South) (8-1), TBA

Game 16 -- #22 Evanston (Twp.) (6-3) at #11 Plainfield (North) (7-2), TBA

0 Comments
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.