Teams
Daily Herald's 2016 Season Coverage
teaser 1
teaser 2
updated: 9/1/2014 5:15 PM

AP Top Ten: How they fared in Week 1

hello
Success - Article sent! close
  • Waubonsie Valley's Zach Bennema and Kurtis Chione lead the Warriors into Friday night football action.

       Waubonsie Valley's Zach Bennema and Kurtis Chione lead the Warriors into Friday night football action.
    Daniel White | Staff Photographer

 
Associated Press

Here's how the AP Top 10 teams in each class fared in their football openers this past weekend.

Class 8A

1. Loyola (1-0) beat Marquette University, Wis., 44-0.

2. Stevenson (1-0) beat Kenosha Indian Trail, Wis., 35-0.

3. Naperville Central (0-1) lost to Waubonsie Valley 20-6.

4. Bolingbrook (0-1) lost to Hinsdale Central 23-15.

5. Edwardsville (1-0) beat Gary West, Ind., 56-0.

6. Neuqua Valley (0-1) lost to Naperville North 14-13.

7. Homewood-Flossmoor (1-0) beat Harlan 48-0.

8. Glenbard West (1-0) beat Wheaton Warrenville South 21-10.

9. Maine South (1-0) beat Montini 36-35.

10. Marist (1-0) beat DuSable 45-0.

Class 7A

1. Chicago Mt. Carmel (0-1) lost to St. Joseph's Prep, Pa., 28-27.

2. Lincoln-Way East (0-1) lost to Oak Park River Forest 49-34.

3. Cary-Grove (1-0) beat Wheaton North 38-28.

4. Lake Zurich (1-0) beat Fremd 10-7.

5. St. Rita (1-0) beat Simeon 28-26.

6. Wheaton Warrenville South (0-1) lost to Glenbard West 21-10.

7. Providence (1-0) beat Joliet Catholic 21-10.

8. Belleville West (0-1) lost to Normal West 30-23.

9. Batavia (0-1) lost to Oswego 40-38.

10. Wheaton North (0-1) lost to Cary-Grove 38-28.

Class 6A

1. Sacred Heart-Griffin (Springfield) (1-0) beat Springfield 49-0.

2. Oak Lawn Richards (1-0) beat Ind. Arsenal, Ind., 28-9.

3. East St. Louis (0-1) lost to Cin. St. Xavier, Ohio, 35-20.

4. Rockford Boylan (1-0) beat Rockford Auburn 41-13.

5. Nazareth (1-0) beat Bloomington 42-7.

6. Champaign Centennial (1-0) beat Morton 62-12.

7. Rock Island (1-0) beat Peoria Manual 19-12.

(tie) Belvidere North (1-0) beat Belvidere 41-20.

9. Crete-Monee (1-0) beat Thornton Fractional South 43-6.

10. Kaneland (1-0) beat Brooks Academy 30-8.

Class 5A

1. Montini (0-1) lost to Maine South 36-35.

2. Joliet Catholic (0-1) lost to Providence 21-10.

3. Highland (1-0) beat DuQuoin 56-0.

4. Washington (1-0) beat Bloomington Central Catholic 26-12.

5. Sycamore (0-1) lost to Lincoln Way West 14-13.

6. Geneseo (1-0) beat Dunlap 42-14.

7. Normal University (1-0) beat Urbana 27-12.

8. Mahomet-Seymour (0-1) lost to Mt. Zion 60-36.

9. Metamora (1-0) beat Sterling 29-14.

10. Woodstock Marian (1-0) beat Crystal Lake South 32-0.

Class 4A

1. Rochester (1-0) beat Eisenhower 56-28.

2. Rockford Lutheran (1-0) beat Quincy Notre Dame 35-6.

3. Rock Island Alleman (0-1) lost to Peoria (H.S.) 50-7.

4. Althoff Catholic (1-0) beat Collinsville 34-14.

5. Quincy Notre Dame (0-1) lost to Rockford Lutheran 35-6.

6. Bishop McNamara (1-0) beat IC Catholic 41-0.

7. Coal City (1-0) beat Reed-Custer 27-13.

8. Stillman Valley (0-1) lost to Phillips 51-0.

9. Herrin (0-1) lost to Waterloo 28-27.

10. Columbia (1-0) beat East Alton-Wood River 62-0.

Class 3A

1. St. Joseph-Ogden (1-0) beat Paxton-Buckley-Loda 27-7.

2. Tolono Unity (1-0) beat Decatur St. Teresa 50-13.

3. Williamsville (1-0) beat Auburn 20-0.

4. Wilmington (1-0) beat Sandwich 39-17.

5. Elmwood-Brimfield (1-0) beat Mercer County 28-0.

6. Aurora Christian (1-0) beat Senn 42-6.

7. Mt. Carmel (1-0) beat Harrisburg 46-12.

8. IC Catholic (0-1) lost to Bishop McNamara 41-0.

9. Winnebago (0-0) lost to Pontiac 29-26.

10. Byron (0-1) lost to Marengo 21-7.

(tie) Carlinville (1-0) beat Roxana 64-40.

Class 2A

1. Sterling Newman (1-0) beat Rockridge 20-14.

2. Mercer County (0-1) lost to Elmwood-Brimfield 28-0.

3. Rockridge (0-1) lost to Sterling Newman 20-14.

4. Momence (1-0) beat Deer Creek-Mackinaw 60-22.

5. Auburn (0-1) lost to Williamsville 20-0.

6. Maroa-Forsyth (1-0) beat Macon Meridian 56-6.

7. Eastland-Pearl City (1-0) beat West Carroll 62-0.

8. Clifton Central (1-0) beat Fairbury Prairie Central 15-13.

(tie) Bismarck-Henning (1-0) beat Carmi White County 34-12.

10. Illini West (Carthage) (1-0) beat Rockford Christian 46-12.

Class 1A

1. Lena-Winslow (1-0) beat Pecatonica 56-0.

2. Stockton (0-0) vs. River Ridge, ppd.

3. Forreston (1-0) beat Galena 28-7.

4. Casey-Westfield (1-0) beat Paris 40-0.

5. Camp Point Central (1-0) beat North Greene 32-6.

6. Carrollton (1-0) beat Oakwood 40-6.

7. Stark County (1-0) beat Knoxville 48-0.

8. Galena (0-1) lost to Forreston 28-7.

9. Aquin (1-0) beat Ashton-Franklin Center 31-15.

10. Brown County (0-1) lost to Greenfield-Northwestern 36-14.

Comments ()
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the X in the upper right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.