First round playoff football scores

 
Updated 10/29/2022 12:24 AM

Football

First round of playoffs

Friday's scores

Class 8A

No. 1 Lincoln-Way East sports No. 1 Lincoln-Way East 42
No. 32 Conant sports No. 32 Conant 7

No. 17 Neuqua Valley sports No. 17 Neuqua Valley 37
No. 16 Chicago Lane sports No. 16 Chicago Lane 30

No. 8 Warren sports No. 8 Warren 26
No. 25 Stevenson sports No. 25 Stevenson 14

No. 24 Andrew sports No. 24 Andrew 28
No. 9 Huntley sports No. 9 Huntley 18

No. 4 South Elgin sports No. 4 South Elgin 28
No. 29 Belleville East sports No. 29 Belleville East 20

No. 13 Maine South sports No. 13 Maine South 24
No. 20 Bolingbrook sports No. 20 Bolingbrook 0

No. 2 York sports No. 2 York 31
No. 31 Oswego East sports No. 31 Oswego East 10

No. 18 Marist sports No. 18 Marist 42
No. 15 Naperville North sports No. 15 Naperville North 28

No. 7 Palatine sports No. 7 Palatine 31
No. 26 Downers Grove South sports No. 26 Downers Grove South 23

No. 23 Minooka sports No. 23 Minooka 16
No. 10 Glenbard East sports No. 10 Glenbard East 14

No. 14 Lyons sports No. 14 Lyons 26
No. 19 Naperville Central sports No. 19 Naperville Central 17

Saturday's game

No. 28 Lockport at No. 5 Glenbard West

Class 7A

No. 24 Brother Rice sports No. 24 Brother Rice 27
No. 9 Jacobs sports No. 9 Jacobs 0

No. 4 St. Charles North sports No. 4 St. Charles North 47
No. 29 Maine West sports No. 29 Maine West 10

No. 5 Prospect sports No. 5 Prospect 62
No. 28 Reavis sports No. 28 Reavis 13

No. 12 St. Rita sports No. 12 St. Rita 27
No. 21 Geneva sports No. 21 Geneva 14

No. 2 Hersey sports No. 2 Hersey 49
No. 31 Argo sports No. 31 Argo 14

No. 18 Batavia sports No. 18 Batavia 42
No. 15 Rockford Guilford sports No. 15 Rockford Guilford 0

No. 7 Yorkville sports No. 7 Yorkville 33
No. 26 Libertyville sports No. 26 Libertyville 8

No. 6 Wheaton North sports No. 6 Wheaton North 35
No. 27 Willowbrook sports No. 27 Willowbrook 14

No. 11 Lake Zurich sports No. 11 Lake Zurich 48
No. 22 Larkin sports No. 22 Larkin 6

Saturday's games

No. 32 Buffalo Grove (4-5) sports No. 32 Buffalo Grove (4-5) Saturday, 1 p.m.
No. 1 Mt. Carmel (9-0) sports No. 1 Mt. Carmel (9-0)

No. 17 Downers Grove North (6-3) vs. No. 16 Chicago (Lincoln Park) (7-2) sports No. 17 Downers Grove North (6-3) vs. No. 16 Chicago (Lincoln Park) (7-2) Saturday, noon
Lane sports Lane

No. 20 Hoffman Estates (6-3) sports No. 20 Hoffman Estates (6-3) Saturday, 1 p.m.
No. 13 Elk Grove Village (7-2) sports No. 13 Elk Grove Village (7-2)

Class 6A

No. 1 Wauconda sports No. 1 Wauconda 56
No. 16 Chicago Schurz sports No. 16 Chicago Schurz 6

No. 8 Niles Notre Dame sports No. 8 Niles Notre Dame 28
No. 9 Antioch sports No. 9 Antioch 7

No. 12 Grayslake Central sports No. 12 Grayslake Central 28
No. 5 Belvidere North sports No. 5 Belvidere North 27

No. 7 Kaneland sports No. 7 Kaneland 35
No. 10 Riverside Brookfield sports No. 10 Riverside Brookfield 14

No. 3 Grayslake North sports No. 3 Grayslake North 55
No. 14 Chicago Senn sports No. 14 Chicago Senn 0

Saturday's game

No. 15 Crystal Lake South (5-4) sports No. 15 Crystal Lake South (5-4) Saturday, 1 p.m.
No. 2 Prairie Ridge (8-1) sports No. 2 Prairie Ridge (8-1)

Class 5A

No. 11 Nazareth Academy sports No. 11 Nazareth Academy 48
No. 6 Glenbard South sports No. 6 Glenbard South 22

Saturday's games

No. 9 Carmel (6-3) vs. No. 8 Chicago (Noble/Bulls) (7-2) sports No. 9 Carmel (6-3) vs. No. 8 Chicago (Noble/Bulls) (7-2) Saturday, 3:30 p.m.
Lane Stadium sports Lane Stadium

No. 12 St. Viator (5-4) sports No. 12 St. Viator (5-4) Saturday, 2 p.m.
No. 5 Sterling (7-2) sports No. 5 Sterling (7-2)

Class 4A

No. 13 Providence Catholic sports No. 13 Providence Catholic 17
No. 4 Wheaton Academy sports No. 4 Wheaton Academy 3

No. 3 St. Francis sports No. 3 St. Francis 63
No. 14 Marengo sports No. 14 Marengo 0

Class 3A

No. 4 IC Catholic Prep sports No. 4 IC Catholic Prep 63
No. 13 Chicago King sports No. 13 Chicago King 0

No. 6 Byron sports No. 6 Byron 52
No. 11 Lisle sports No. 11 Lisle 7

Class 1A

Saturday's game

No. 13 Aurora (Christian) (5-4) sports No. 13 Aurora (Christian) (5-4) Saturday, 2 p.m.
No. 4 Fulton (H.S.) (7-2) sports No. 4 Fulton (H.S.) (7-2)

Soccer Class 3A sectional finals

Elgin 3
Larkin 2
(OT)

Stevenson 2
Waukegan sports Waukegan 1

Hinsdale Central 1
Benet sports Benet 0

York 3
Conant 2

Soccer Class 1A state semifinals

Althoff Catholic sports Althoff Catholic 4
Wheaton Academy 1

Quincy Norte Dame sports Quincy Norte Dame 4
Timothy Christian 1

Go to comments: 0 posted
                                                                                                                                                                                                                       
 
Article Comments
Guidelines: Keep it civil and on topic; no profanity, vulgarity, slurs or personal attacks. People who harass others or joke about tragedies will be blocked. If a comment violates these standards or our terms of service, click the "flag" link in the lower-right corner of the comment box. To find our more, read our FAQ.